wtorek, 16 czerwca 2020

RYZYKOWNY WYBÓR - EMILIA SZELEST | KRYMINAŁ

EmiliaSzelest, kryminał, opowiadanie, policja, recenzja, RyzykownyWybór, tomIII, WeronikaKardasz, WydawnictwoKobiece,

Czy tym razem Weronika Kardasz uratuje ukochanego, który został porwany?
Tom I "Niebezpieczna gra"
Weronika to jedna z najlepszych policjantek w wydziale kryminalnym stołecznej policji. Jej karierę przerywa dramatyczna akcja, w której traci partnera. Od tej chwili jej życie całkowicie się zmienia. Nieoczekiwanie kobieta dostaje zadanie, które wykonać może tylko ona. W Wilanowie znaleziono zwłoki kandydata na urząd premiera, a jedynym świadkiem zdarzenia jest znany i zabójczo przystojny aktor Przemysław Rej. Niestety gwiazdor nic nie pamięta, a dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona, mężczyzna potrzebuje całkowitej ochrony. Aby nie wzbudzać podejrzeń, Weronika i Rej muszą udawać parę. Wkrótce okaże się, że mężczyzna nie mówi całej prawdy, a na jaw wychodzą kolejne sekrety. Oboje zostają wplątani w niebezpieczną grę, w której stawką będzie nie tylko życie.

Tom II "Układ idealny"
Weronika, zastępczyni szefa ABW, szykuje się do ślubu z Przemkiem. W gorączce weselnych przygotowań nie przestaje myśleć o pracy. Planuje ryzykowną akcję, w której może pomóc tylko jej były, Łukasz. Kiedyś połączyła ich miłość do życia na krawędzi. Nic się nie zmieniło - oboje nadal lubią ryzyko. Loki specjalizuje się w pracy pod przykrywką. Ma zinfiltrować gang motocyklowy Braci Peruna, który prawdopodobnie zajmuje się handlem ludźmi.  Wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki na jego drodze nie staje Ewa, córka szefa gangu. Za samo zbliżenie się do niej grozi śmierć. Zresztą jest obiecana komuś innemu. Czasem jednak uczucie uderza nagle jak błyskawica Peruna. I nie ma już odwrotu.

Tom III "Ryzykowny wybór"
Weronika jest gotowa zrobić wszystko, żeby ocalić narzeczonego. Dobrze wie, kto stoi za jego porwaniem. Zdaje sobie jednak sprawę, że w pojedynkę nie da rady odbić Przemka. Loki nie może przestać myśleć o Ewie. Rozumie, że zawiódł jej zaufanie, a ona nie wybacza. Musi ją jeszcze zobaczyć. Połączenie sił z Weroniką daje mu szansę, która więcej już się nie powtórzy. Tymczasem w Przemyślu rządy nad bractwem obejmuje brat Ewy, Kordian. Niewinny wygląd chłopaka to tylko pozór. Za jego sprawą w mieście zjawia się groźny ukraiński gang, RUNWira. Wyciągnięcie z więzienia członków Braci Peruna, chociaż ryzykowne, staje się jedynym właściwym wyjściem.

Złamałam swoje własne zasady. Przeczytałam trzeci tom serii, nie czytając wcześniejszych. Zdecydowanie był to ryzykowny wybór. Nie lubię takich działań, ponieważ uważam, że jeśli wydawnictwo wypuszcza serię, to powinno się przeczytać wszystkie jej części, albo chociaż pierwszą. Ja zaczęłam od trzeciej. Chciałam sprawdzić, czy będę w stanie połapać się w fabule i w nawiązaniu do wcześniejszych tomów serii z Weroniką Kardasz. Udało się! O czym to świadczy? O tym, że autorka potrafi prowadzić cykl książek w taki sposób, że jeśli czytelnik przypadkiem natknie się na którąś w księgarni i dokona zakupu, będzie chciał później kupić pozostałe książki. Jestem zadowolona z tego faktu. 

Weronikę Kardasz poznałam na etapie, w którym mocno zalazła komuś za skórę i w efekcie został porwany jej narzeczony - znany aktor Przemek. Teraz musi go uratować. Porywacze to prawdopodobnie gang motocyklowy, do którego wcześniej należał jej kolega tajniak Łukasz. Mężczyzna miał rozpoznać teren ponieważ gang był podejrzewany o handel ludźmi. Niestety policjant został zdemaskowany. Na szczęście udało się wsadzić do więzienia ich szefa, a także kilku członków. Teraz schedę przejmuje niejaki Kordian o wyglądzie dziecka i psychopatycznym umyśle. Weronice nie będzie łatwo dotrzeć do Przemka, tym bardziej, że jej przełożeni nie popierają jej metod poszukiwawczych.

Mimo nie zapoznania się z pierwszą i drugą częścią, świetnie połapałam się w fabule i od razu wiedziałam kto jest kim i jaką ma rolę w książce. "Ryzykowny wybór" czytało mi się bardzo dobrze. Książka jest napisana językiem przystępnym i cały czas coś się w niej dzieje. Jest bardzo dynamiczna i czytelnik ani przez chwilę się nie nudzi. Bardzo lubię takie tempo, ponieważ zawsze wtedy mam wrażenie, że czytam książkę dużo szybciej i razem z bohaterami biorę udział w ryzykownych akcjach. W skrócie, łatwiej "wchodzi mi się" w świat postaci i ich życie. Oczywiście polecam jednak przeczytanie całej serii, bo tylko wtedy osiągniecie pełną przyjemność ze śledzenia losów Weroniki Kardasz.

Mam wrażenie, że jest to też dobra pozycja dla młodszej części czytelników (oczywiście 18+) ponieważ autorka opakowała mocną kryminalną historię w słodki różowy papier i mimo zagrożeń czyhających w fabule, całość jest przedstawiona spokojnie i optymistycznie. 

Reasumując - "Ryzykowny wybór" to kryminał dla osób lubiących połączenie sensacji z romansem. Książka zawiera w sobie ciekawą fabułę z mocnym kryminalnym tłem, wątki humorystyczne, a także nutę romansu. Niezły mix, ale moim zdaniem satysfakcjonujący. Emilia Szelest podarowała nam trylogię, która na pewno przyniesie dużo radości z czytania, nawet jeśli porusza trudne tematy.

EmiliaSzelest, kryminał, opowiadanie, policja, recenzja, RyzykownyWybór, tomIII, WeronikaKardasz, WydawnictwoKobiece,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz